2006


IFFMH-Chronicle

55th International Film Festival Mannheim Heidelberg
16th to 25th November 2006

Festival Director
Dr. Michael Kötz (Artistic & Commercial Director)
Programme Management
Daniela Kötz
Assistant To The Director
Sandra Strahonja
Organisation Management
Jörn Hoppmann
Public Relations
Marija Capek
Mannheim Meetings
Gudula Meinzolt
Film Selection
Dr. Josef Schnelle, Günter Minas, Dr. Michael Kötz, Rolf-Rüdiger Hamacher (Kinderfilme)
Staff
Klaus Gronenborn, Susanne König, Stefan Uhrik, Stefan Kaspar, Elisabeth Yake, Michiel Berkel, Rüdiger Suchsland, Joy Gutthardt, Andrea Wenzek, Sabine Welter, Steve Tomlin, Bernd Rohs
Venues
Mannheim: Kino im Stadthaus, Kino Atlantis, Odeon, Cinema Quadrat
Heidelberg: Schloss-Kino, Studio Europa, Gloria
Supporters And Sponsors
City of Mannheim, City of Heidelberg, State of Baden-Württemberg, BKM

The Jury

International Jury

Labina Mitevska, Actress, MK
Lu Ye, Regisseur, CN
Margit Vremmert, Talinnfilm, EE
Thierry vandersanden, Centre du Cinéma et de l'Audivisuel, BE

FIPRESCI-Jury

Joel Poblete, CL
Pawel Tomasz Felis, PL
Eero Tammi, FI
Dr. Daniela Sannwald, GER
Fatih Özgüven, TR

Ecumenical Jury

Marisa Villareale, GER
Jacqueline Veuve, FR
Françoise Lods, FR
Florian Kröppel, AT
Lothar Strüber, GER

Jury Cinema Operators

Melanie Hoffmann, Ludwigsburg
Ute Mader, Leverkusen
Svantje Wascher, Berlin

Awards

Grand Prize of Mannheim-Heidelberg

Vidange Perdue - Geoffrey Enthoven, BE

Special Award in memoriam Rainer Werner Fassbinder

Sønner - Erik Richter Strand, NO

Special Award International Jury

Comme des Voleurs - Lionel Baier, CH
Blódbönd - Árni Ólafur Ásgeirsson, IS

Special Mention International Jury

Florent Herry (Kamera) in: Bes Vakit von Reha Erdem, TR
Jesper Asholt (Schauspieler) in: Kunsten at Græde i Kor von Peter Schønau Fog, DK
Iraq in Fragments - James Longley, USA

Best Short Film

Quelque Chose en O - Marc Schaus, BE

Master of Cinema Award

ALEKSANDR SOKUROV

Audience Award

Kunsten at Græde i Kor - Peter Schønau Fog, DK

FIPRESCI Award

Un Jour d'Été - Franck Guérin, FR

Ecumenical Jury Award

Treseta - Drazen Zarkovic und Pavo Marinkovic, HR

Recommendations Cinema Operators

Kunsten at Græde i Kor - Peter Schønau Fog, DK
Vidange Perdue - Geoffrey Endhoven, BE
Sista Dagen - Magnus Hedberg, SE

Programme

International Competition

  • BELHORIZON - Inés Rabadán, BE 2005
  • BES VAKIT - Reha Erdem, TR 2006
  • BLÓDBÖND - Árni Ólafur Ásgeirsson, IS 2006
  • COMME DES VOLEURS - Lionel Baier, CH 2006
  • IRAQ IN FRAGMENTS - James Longley, US 2006
  • JOGO SUBTERRÂNEO - Roberto Gervitz, BR 2005
  • KOCHANKOWIE Z MARONY - Izabella Cywinska, PL 2005
  • KUNSTEN AT GRÆDE I KOR - Peter Schønau Fog, DK 2006
  • LUCID - Sean Garrity, CA 2005
  • LES PETITES VACANCES - Olivier Peyon, FR 2006
  • RESTART - Julius Ševcik, CZ / FI 2005
  • SCHRÖDERS WUNDERBARE WELT - Michael Schorr, GER 2006
  • SISTA DAGEN - Magnus Hedberg, SE 2006
  • SØNNER - Erik Richter Strand, NO 2006
  • SWEDISH AUTO - Derek Sieg, US 2006
  • TAJNATA KNIGA - Vlado Cvetanovski, FR / MK 2006
  • TERAZ JA - Anna Jadowska, PL 2005
  • TREŠETA - Dražen Žarkovic, Pavo Markinovic, HR 2006
  • UN JOUR D'ÉTÉ - Franck Guérin, FR 2006
  • VIDANGE PERDUE - Geoffrey Enthoven, BE 2006

International Competition: Short Films

  • BERNIUKAS IR JÚRA - Tomas Donela, LT 2006
  • STRANGEHILL - Marcel Bächtiger, CH 2006
  • ESPERANDO - Stefanos Sitaras, GR 2006
  • GIRL WITH DOG - Colleen Murphy, CA 2006
  • KOTIVIDEO - Mikko Kuparinen, FI 2005
  • NASCENTE - Helvécio Marins Jr., BR 2006
  • QUELQUE CHOSE EN O - Marc Schaus, BE 2006
  • *Bester Kurzfilm*
  • XX - Cristián Jíménez, CL 2006

International Discoveries: Feature Films

  • AMERICAN VISA - Juan Carlos Valdivia, BO / MX 2005
  • CHILE 672 - Pablo Bardauil, Franco Verdoia, AR 2006
  • DAN CHE SHANG LU - Isaac Li, TW 2006
  • DÉBROUILLEZ-VOUS - Markus Passera, GER 2006
  • FREMDER BRUDER - Robert Steudner, GER 2005
  • GAJOKEUI TANSAENG - Tae-Yong Kim, KR 2006
  • HAN, HUN OG STRINDBERG - Linda Wendel, DK 2006
  • LA COUPURE - Jean Châteauvert, CA 2006
  • ORANGELOVE - Alan Badoyev, UA 2006
  • PURA SANGRE - Leo Ricciardi, AR / FR / ES 2005
  • SASVIM LICNO - Nedžad Begovic, BA 2005
  • SPRÆNGFARLIG BOMBE - Tomas Villum Jensen, DK 2006
  • THE BROTHER IN BOSTON - Eva Benedikt, US 2006
  • TIZA OUL - Hicham Ayouch, MA 2006
  • TÜHIRAND - Veiko Õunpuu, EE 2006
  • UN ACOPERIS DEASUPRA CAPULUI - Adrian Popovici, RO 2006
  • VIDA Y COLOR - Santiago Tabernero, ES 2005
  • WIR WERDEN UNS WIEDERSEH'N - Stefan Hillebrand, Oliver Paulus, GER / CH 2006

International Discoveries: Short Films

  • GO!GO!GO! - Ivo Broekhuizen, NL 2006
  • MITAVAND BEDUNE NAM BASHAD - Kaveh Ghareman, IR 2006
  • NIE DALEKO - Diana Voxerbrandt, PL 2006
  • SAM - Anna Maria Jóakimsdottir Hutri, FI 2005
  • SECURITY - Lars Henning, GER 2006
  • SMALL AVALANCHES - Lara Fitzgerald, CA 2006

Special Screenings

  • FANG XIANG ZHI LU - Zhang Jiarui, CN 2005
  • GYMNASLÆRER PEDERSEN - Hans Petter Moland, NO 2006
  • PRAG - Ole Christian Madsen, DK 2006
  • PUT LUBENICA - Branko Schmidt, HR 2006

Master of Cinema - Aleksandr Sokurov

  • DNI ZNATMENIJA RU 1998
  • MOLOKH RU / GER 1999
  • TELEC RU 2001
  • RUSSKIJ KOVCHEG RU / GER 2002
  • OTEC I SYN RU / GER / PT / IT / NL 2003

In Memory Of Krzysztof Kieslowski

  • KROTKI DZIEN PRACY PL 1991
  • KROTKI FILM O MILOSCI PL 1994
  • PERSONEL PL 1975
  • SPOKOJ PL 1976
  • TROIS COULEURS: BLANC FR / PL / CH 1993
  • TROIS COULEURS: BLEU FR / PL / CH 1993
  • TROIS COULEURS: ROUGE FR / PL / CH 1994

New Children's Films

  • MEIN NAME IST EUGEN - Michael Steiner, CH 2005
  • OH, WIE SCHÖN IST PANAMA - Martin Otrevel, GER 2006
  • URMEL AUS DEM EIS - Reinhard Klooss, Holger Tappe, DE 2006
  • VILLA HENRIETTE - Peter Payer, AT / CH 2004