2000


IFFMH-Chronicle

49th International Film Festival Mannheim
9th to 18th November 2000

Festival Director (Programme & Executive Director)
Dr. Michael Kötz
Organisation Management
Ralf Herrmann
Public Relations
Christine Schmieder
Programme Coordination
Daniela Kötz
Mannheim Meetings Coordination
Olaf Aichinger
Selection Committee
Jan Heijs, Günter Minas, Petra Höhne, Dr. Michael Kötz
Staff
Dr. Josef Schnelle, Klaus Gronenborn, Bern Rohs, Evelyn Täubert, Sandra Strahonja, Sabine Metzger, Steve Tomlin, Stefan Uhrik, Stefan Kaspar, Kamber Altintas, Rolf-Rüdiger Hamacher, Gideon Bachmann u.a.
Supported by
City of Mannheim, City of Heidelberg
Mayor Mannheim
Gerhard Widder
Mayoress Heidelberg
Beate Weber
Mayor Of Culture Mannheim
Dr. Peter Kurz
Mayor Of Culture Heidelberg
Dr. Jürgen Beß
Venues
Kino im Stadthaus, Kino Atlantis & Kino Odeon, Cinema Quadrat Mannheim
Kino im Marstall, Gloria, Gloriette, Karlstorbahnhof Heidelberg

The great swiss director Daniel Schmid is a guest and Hannelore Elsner presents the film "The Untouchable"

The Jury

International Jury

Peggy Chiao, TW
Katuyoon Shahabi, IR
Jutta Brückner, GER
Jan Erik Holst, NO
Jean Lefebvre, CA

FIPRESCI-Jury

Drazen Ilincic, HR
Luis Sedgwick Baez, VE
Andre Dittgen, GER

Ecumenical Jury

Dr. Roland Holloway, GER
Radovan Holub, CZ
Dr. Neda Stanimirova, BG
Peter Willnauer, AT
Lothar Strüber, GER

Cinema Operators Jury

Andreas Heidenreich, Darmstadt
Barbara Kohl, Bamberg
Erwin Heberling, Marburg

Awards

Cinematic Art Award Mannheim-Heidelberg, Best Film

Ali Zaoua - Nabil Ayouch, FR/ MA

Cinematic Art Award Mannheim-Heidelberg, Best Documentary Film

Pardevant Notaire - Sophie Bruneau-Roudil/ Marc-Antoine Roudil, FR

Cinematic Art Award Mannheim-Heidelberg Mannheim-Heidelberg, Best Short Film

Hver sondag hos mor - Jens Lien, NO

Special Award in memoriam Rainer Werner Fassbinder

Zemlja istine, slobode i ljubavi - Milutin Petrovic, YU

Special Award International Jury

Sanam - Rafi Pitts, IR/ FR

Special Mention International Jury

Samotari - David Ondricek, CZ
Apinajuttu - Esa Illi, FI

Audience Award

Pleure pas, Germaine - Alain de Halleux, FR

FIPRESCI Award

Samotari - David Ondricek, CZ
Les Chaussettes Sales - David Lanzmann, FR

Ecumenical Jury Award

Samotari - David Ondricek, CZ

Recommendations Cinema Operators

Les Chaussettes Sales - David Lanzmann, FR
Sanam - Rafi Pitts, IR/ FR
Ali Zaoua - Nabil Ayouch, FR/ MA
Twothousand and None - Arto Paragamian, CA
Samotari - David Ondricek, CZ

Programme

International Competition: Feature Films

  • AJOLLAR SALTANATI - Yusup Razykov, UZ 2000
  • ALBÁNIA BLUES - Nico Corasola, IT 2000
  • ALI YAOUA - Nabil Ayouch, FR / MA 2000
  • APINAJUTTU - Esa Illi, FI 2000
  • EN UN LUGAR DE LA NOCHE (DOS HERMONOS) - Martin Rodriguez, CL 2000
  • FÍASKÓ - Ragnar Bragason, IS 2000
  • IKI MO DEKINAI - Taegwan Kim, JP 2000
  • JILJOO - Lee Sang-In, KR 1999
  • PLEURE PAS, GERMAINE - Alain de Halleux, BE / FR / ES 2000
  • RISTUMINE PEATEEGA - Arko Okk, EE 1999
  • ROADS AND BRIDGES - Abraham Lim, US 2000
  • SAMOTÁ?I - David Ond?í?ek, CZ 2000
  • SANAM - Rafi Pitts, IR 2000
  • TWO THOUSAND AND NONE - Arto Paragamian, CA 2000
  • ZEMLJA ISTINE - Milutin Petrovi?, YU 2000
  • Internationaler Wettbewerb: Dokumentarfilme
  • BOVENBAD - Mirjam Boelsums, Lony Scharenborg, NL 2000
  • LIEBER FIDEL - Wilfried Huismann, GER 2000
  • PARDEVANT NOTAIRE - Marc-Atoine Roudil, Sophie Bruneau-Roudil, FR 1999
  • RIDING THE TIGER - John Haptas, Kristine Samuelson, US 1999
  • THE ALCOHOL YEARS - Carol Morley, UK 2000

International Competition: Short Films

  • BABY-SITTING - Isabelle Bocken, BE 2000
  • BEST OF BEEF - Rob Smits, Britta Hosmann, NL 2000
  • CHAUSETTES SALES - David Lanzmann, FR 2000
  • CLOSER - Tina Gharavi, UK 2000
  • DÉCHARCHE - Patrick Demers, CA 2000
  • HVER SØNDAG - Jens Lien, NO 2000
  • KOSCHELEK - Valentina Elina, RU 2000
  • LOSING TOUCH - Sarah Gavron, UK 2000
  • LUCKY DAY - Brian Tilley, ZA 2000
  • LUNCH - Sarah Shute, US 2000
  • PAS DE DEUX - Isabelle Le Guern, FR 2000
  • ZORRY - Pål Øie, NO 2000

International Discoveries

  • A LA MEDIANOCHE Y MEDIA - Mariana Rondón, Marité Ugas, VE 1999
  • BEYOND THE OCEAN - Tony Pemberton, US 2000
  • CHUNYEODEULUI CHUNYEOKSHIKSA - Im Sang-Soo, KR 2000
  • CIEN AÑOS DE PERDÓN - José Glusman, AR 2000
  • COMME UN AIMANT - Kamel Saleh, Akhenaton, FR 2000
  • DOKHTARAN-E KHORSHID - Maryam Shahriar, IR 2000
  • ECHO LAKE - Richard Story, US 2000
  • FILM 1 - Willem Wallyn, BE 1999
  • FULL BLAST - Rodrigue Jean, CA 1999
  • LA JOISSANCE DES HYTÉRIQUES - Jan Bucquoy, BE 2000
  • LANSE BAYVE - Alex Lai, CN 2000
  • MIZU NO ONNA - Takaaki Watanabe, JP 2000
  • SEM DESTINO: LISBOA LOS ANGELES - Rui Goulart, PT 1999

The Art of Cinema

  • DER RUF DER SIBYLLA - Clemens Klopfenstein, CH 1983
  • GESCHICHTE DER NACHT - Clemens Klopfenstein, CH 1978
  • WERANGSTWOLF - Clemens Klopfenstein, CH 2000
  • HÉCATE. MAÎTRESSE DE LA NUIT - Daniel Schmid, CH 1982
  • HORS SAISON - Daniel Schmid, CH 1992
  • IL BACIO DI TOSCA - Daniel Schmid, CH 1983

Buenas Vistas - New Films From Latin America

  • ´76 ´89 ´03 - Flavio Nardini, Christian Bernard, AR 2000
  • ATRAVÉS DA JANELA - Tata Amaral, BR 2000
  • EL CHACOTERO SENTIMENTAL - Cristián Galaz, CL 2000
  • RATAS, RATONES, RATEROS - Sebastian Cordero, EC 2000
  • SANTITOS - Alejandro Springall, MX 1999

New Children's Films

  • DIE AUSLANDSTOURNEE - Ayse Polat, GER 2000
  • EN LITEN JULSAGA - Åsa Sjöström, SE 1999
  • LA LEGENDA DEL TITANIC - Kim J. Ok, IT 1999
  • LILLA JÖNSSONLIGAN PÅ STYVA LINAN - Christjan Wegner, SE 1997
  • POIKA JA ILVES - Raimo O. Niemi, FI / DK / LU 1998

New Turkish Films

  • GÜLÜN BITTIGI YER - Ismail Günes, TR 1999
  • MAYlS SlKlNTlSl - Nuri Bilgen Ceylan, TR 1999
  • ÜÇÜNCÜ SAYFA - Zeki Demirkubuz, TR 2000