1998


IFFMH-Chronicle

47th International Film Festival Mannheim
9th to 17th October 1998

Festival Director (Programme & Executive Director)
Dr. Michael Kötz
Organisation
Ralf Herrmann
Public Relations
Christine Schmieder
Programme Coordination
Daniela Kötz
Mannheim Meetings Coordination
Olaf Aichinger
Selection Committee
Jan Heijs, Günter Minas, Petra Höhne, Dr. Michael Kötz
Staff
Dr. Daniela Sannwald, Klaus Gronenborn, Daniel Grieshaber, Dirk Jünger, Evelyn Kirchner, Steve Tomlin, Stefan Uhrig, Stefan Kaspar, Kamber Altintas, Rolf-Rüdiger Hamacher, Gideon Bachmann u.a.
Supported by
City of Mannheim, City of Heidelberg
Mayor Mannheim
Gerhard Widder
Mayoress Heidelberg
Beate Weber
Mayor Of Culture Mannheim
Lothar Mark
Mayor Of Culture Heidelberg
Dr. Jürgen Beß
Venues
Kino im Stadthaus, Kino Atlanis & Kino Odeon Mannheim
Karlstorbahnhof, Gloria, Gloriette Heidelberg

"Fingerprint Pictures" - The new film distribution of the festival is founded. "Master of Cinema" - the new additional format is invented, the first guest is Theodor Angelopoulos, who arrives with Bruno Ganz.

The Jury

International Jury

Krystyna Janda, Schauspielerin, PL
Francine Brücher, Schweizer Filmzentrum Zürich, FR
Thorfinnur Ómarsson, Icelandic Film Fund, IS
Chidananda Das Gupta, Kritiker und Kolumnist, IN
Peter Lilienthal, Regisseur, GER

FIPRESCI-Jury

Fancois Stienen, NL
Shoma Chatterjee, IN
Daniela Stanikova, CZ

Ecumenical Jury

Ariane Braunbehrens, GER
Reinhard Middel, GER
Dieter Olaf Schmalstieg, CH
Stefan Stigelbauer, AT
Lothar Strüber, GER

Cinema Operators Jury

Jan Fangmeier
Kim Kruse
Dirk Ottelübbert
Burckhard Voiges

Awards

Intl. Independent Award of Mannheim-Heidelberg - Best Feature Film

Max et Bobo - Frédéric Fonteyne, BE

Intl. Independent Award of Mannheim-Heidelberg - Best Documentary Film

Titinaki-Jidai - Yoshihisa Shigano, JP

Intl. Independent Award of Mannheim-Heidelberg - Best Short Film

Troje - Igor Berschadski, RU

Special Award in memoriam Rainer Werner Fassbinder

Confessions of a sexist pig - Sandy Tung, USA

Special Award International Jury

C Dniom Rozdhenia - Larisa Sadilova, RU

Special Mention International Jury

Let's get lost - Jonas Elmer, DK
TGV - Moussa Touré, Senegal/ FR

Audience Award

TGV Moussa Touré, SN/ FR
Vive la mariée et la Libération du Kurdistan - Hiner Saleem, FR

FIPRESCI Award

Titinaki Jidai - Oshihisa Shigeno, JP

Ecumenical Jury Award, Best Film

Brother Tied - Derek M. Cianfrance, USA

Programme

International Competition

  • BROTHER TIED - Derek M. Cianfrance, US 1998
  • C DNIOM ROZHDENIA! - Larisa Sadilova, RU 1998
  • CESTA PUSTÝM LESEM - Ivan Vojnár, CZ 1997
  • CONFESSIONS OF A SEXIST PIG - Sandy Tung, US 1997
  • CYUGOKU NO CHOJIN - Takashi Miike, JP 1998
  • FAST FOOD - Stewart Sugg, UK 1998
  • GEORGICA - Sulev Keedus, EE 1998
  • IN HET HUIS VAN MIJN VADER - Fatima Jebli Ouazzani, NL 1997
  • L'HISTOIRE DE PIA - Basile Sallustio, BE 1998
  • LET'S GET LOST - Jonas Elmer, DK 1997
  • MAX ET BOBO - Frédéric Fonteyne, BE 1997
  • PAULA UND DAS GLÜCK - Ute Hirschberg, DE 1998
  • POLIFONIAS, PACI È SALUTA, MICHEL GIACOMETTI - Pierre-Marie Goulet, PT / FR / BE 1997
  • SACRIFICE - Ellen Bruno, US
  • TGV - Moussa Touré, SN / FR 1997
  • TITINAKI-JIDAI - Yoshihisa Shigeno, JP 1998
  • VIVE LA MARIÉE ET LA LIBÉRATION DU KURDISTAN - Hiner Saleem, FR 1998
  • WAGNER - Andrej Slabakoff, BG 1998

International Competition - Short Films

  • A LITTLE FAITH - Tom Tyrwhitt, UK 1998
  • EMILE MÜLLER - Philippe Roquier, FR 1996
  • EX-VOTO - Antoine LeBos, FR 1996
  • LA TRAJECTOIRE OBLIQUE - Dominique Lohlé, BE 1996
  • MAL DE VILLE - Lidia Terki, FR 1998
  • NÄRMANDEN - Sarah Gyllenstierna, SE / US 1997
  • NOËL AU BALCON - Martine Doyen, BE 1998
  • SIGGI VALLI Á MÓTORHJÓLI - Bödvar Bjarki Pétursson, IS 1997
  • TROJE - Igor Berschadski, RU 1998
  • TODO DIA TODO - Flavio Frederico, BR 1998
  • TXOTX - Asier Altuna, Telmo Esnal, ES 1998
  • YOU MAKE MY BODY SHAKE - Katrin Vonderwülbeke, UK 1998

International Discoveries

  • ARMON AIKA - Jaakko Phyhälä, FI 1998
  • BLUE DAYS LOST - Jennifer Payson, US 1997
  • BLOSSI / 810551 - Júlíus Kemp, IS 1997
  • BROKEN VESSELS - Scott Ziehl, US 1998
  • COST OF LIVING - Stan Schofield, US 1997
  • DE MAN MET DE HOND - Annette Apon, NL 1998
  • EL DOMINI DELS SENTITS - Teresa de Pelegrí, Judith Colell, Núria Olivé-Bellés, Maria Ripoll, Isabel Gardela, ES 1998
  • EROS JA PSYKHE - Timo Linnasalo, FI 1998
  • JE T?EBA ZABÍT SEKALA - Vladimír Michálek, CZ / PL / SI / FR 1998
  • KNOFLÍKASÍ - Petr Zelenka, CZ 1997
  • LA DANSE DES ESPRITS - Manuel Potte, BE / FR 1997
  • LA PRIMERA NOCHE DE MI VIDA - Miguel Albaladejo, ES 1998
  • LE BAL MASQUE - Julien Vrebos, BE 1998
  • LE SECRET DE POLICHINELLE - Franck Landron, FR 1997
  • MRKETS Y - Trygve Allister Diesen, NO 1998
  • POUR TOUJOURS - Eric Pauwels, BE 1997
  • SOUTHIE - John Shea, US 1998
  • WITH OR WITHOUT YOU - Wendell Anderson, US 1997

Special Screenings

  • BOB MARLEY LIVE IN CONCERT - Stefan Pauls, GER 1998
  • DIE KRITISCHE MASSE - Christian Bau, DE 1998
  • EROTICA - A JOURNEY INTO FEMALE SEXUALITY - Maya Gallus, CA 1997
  • C. ANDERSEN OG DEN SKÆVE SKYGGE - Jannik Hastrup, DK 1998
  • HANG THE DJ - Marco La Villa, Mauro La Villa, CA 1998
  • MR BAUM - Assi Dayan, IL 1997

Master of Cinema - Theodor Angelopoulos

  • MIA EONIOTITA KE MIA MERA ES / GR / FR 1998
  • TO METEAORA VIMA TOU PELARGOU GR & FR / IT / CH 1991
  • TOPIO STIM OMICHLI GR / FR / IT 1988

Nederlandse Film en Televisie Academie

Programme 1

  • DIJN - Dana Nechustan, NL 1994
  • ONE WAY TICKET TO OBLIVION - Colette Bothof, NL 1993
  • THE MEANING OF NIGHT - Shoresh Mostafa Kalantari, NL 1995

Programme 2

  • LAP ROUGE - Lodewijk Crijns, NL 1996
  • SNOWWHITE - Jelka Anhalt, NL 1995

Programme 3

  • JOHNNY - Dylan de Jong, NL 1997
  • MY MOM HAS A GUN TOO - Mischa Kam, NL 1996
  • THE DEAD MAN 2: RETURN OF THE DEAD MAN - Ian Kerhof, NL 1994
  • THE LAST DAYS - Annette Otto, NL 1996

Golden Oldies

  • LETJAT SCHURAWLI - Michail Kalatosow, UdSSR 1957
  • SINGIN' IN THE RAIN - Gene Kelly, Stanley Donen, US 1952
  • SOMMARNATTENS LEENDE - Ingmar Bergman, SE 1955

New Children's Films

  • DIGGING TO CHINA - Timothy Hutton, US 1998
  • PONETTE - Jacques Doillon, FR 1998
  • SPUK AUS DER GRUFT - Günter Meyer, GER 1997

New Turkish Films

  • AGIR ROMAN - Mustafa Altolklar, TR 1998
  • HOLLYWOOD KAÇAKLARl - Muammer Özer, TR / SE 1998
  • KASABA - Nuri Bilge Ceylan, TR 1998